„Pogranicze w ogniu”

Oglądaj CAŁY SERIAL:
 1. odcinek 1
 2. odcinek 2
 3. odcinek 3
 4. odcinek 4
 5. odcinek 5
 6. odcinek 6
 7. odcinek 7
 8. odcinek 8
 9. odcinek 9
 10. odcinek 10
 11. odcinek 11
 12. odcinek 12
 13. odcinek 13
 14. odcinek 14
 15. odcinek 15
 16. odcinek 16
 17. odcinek 17
 18. odcinek 18
 19. odcinek 19
 20. odcinek 20
 21. odcinek 21
 22. odcinek 22
 23. odcinek 23
 24. odcinek 24
Akcja toczy się w latach 1917-1939 i skupia się wokół losów dwóch przyjaciół z dzieciństwa, Czarka Adamskiego i Franka Relke, którzy uczestniczyli w Powstaniu Wielkopolskim. Jednak wkrótce, pod wpływem powodów rodzinnych, Franek przechodzi na stronę Niemców i staje się Franzem Relke. Natomiast Czarek, po przyłączeniu Wielkopolski do właśnie zmartwychwstałej Rzeczypospolitej, wstępuje do nowo tworzonej Armii Polskiej. Oboje zostają oficerami wywiadu wrogich sobie armii. Aczkolwiek Czarek i Franz nie spotykają się więcej osobiście, jednak wiedzą o swojej wzajemnej działalności...
Serial bardzo wiernie pokazuje metody pracy wywiadów obu stron: II Rzeczypospolitej i Republiki Weimarskiej (przekształconej później w III Rzeszę) i kończy się 1 września 1939 r., w dniu niemieckiej napaści na Polskę rozpoczynającej wybuch II wojny światowej.

Produkcja: 1988-1991
Premiera TV: 31 sierpień 1992

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Czarek Adamski

Franek Relke

major Tadeusz Kaleta

Janek

Dorota Matusiak

major von Seebohm

Ewa Wicherek-Leber; w napisach jako: Marta Klubowicz-Różycka

Benita Altenburg

rotmistrz Jerzy Osnowski

i inni
KOMPLETNA OBSADA NA STRONACH POSZCZEGÓLNYCH ODCINKÓW


Notatki:
Scenariusz serialu powstał już w połowie lat osiemdziesiątych, jednak w komunistycznej PRL nie było zgody (ani chęci) na realizację produkcji o sukcesach polskiego wywiadu z czasów „pańskiej” i „sanacyjnej” II Rzeczypospolitej. Mimo to reżyser (we współpracy z p. Juliuszem Janczurem) nadal pracował nad kolejnymi odcinkami, wielokrotnie zmieniając zawarte w scenariuszach wątki, rozszerzając jedne i poprawiając inne, oraz – w miarę zdobywania coraz większej wiedzy o operacjach przedwojennego wywiadu polskiego – dodając nowe, albowiem prawie wszystkie historie opowiedziane w serialu bazowane są na autentycznych operacjach wywiadu II RP, a postacie wielu przedstawionych w nim osób rzeczywiście istniały.
Pierwsze dziesięć odcinków Andrzej Konic zrealizował w ostatnich latach istnienia PRL, gdy komunistyczna cenzura zelżała już do tego stopnia, że można było w końcu „zachwalać” jakiekolwiek osiągnięcia z okresu krótkotrwałego istnienia II Rzeczypospolitej. Jednak, pomimo pierwotnych założeń o ich emisji w 1989 roku, nadal wtedy komunistyczna TVP nie zdecydowała się na ich emisję, a budżet na realizację dalszych odcinków nie został reżyserowi przyznany. Dopiero 3 lata później, już po upadku PRL i „przekształceniach ustrojowych” pan Konic mógł zrealizować pozostałe czternaście odcinków serialu.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.180402

(POL) polski, (ENG) English subtitles,


3 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jak reszta ale ja miałem jeden odcinek na YT i zablokowali ubole z Anglii aka "Crowley Media"

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń